دکتر کورش رحیمی

دندانپزشک - ایمپلنتولوژیست


برنامه هفتگی

دندانپزشکی وبیمه های دولتی ناکارآمد

پرداخت هزینه های دندانپزشکی برای اغلب بیماران در سراسر دنیا کاری دشوار است. درمانهای دندانپزشکی به لحاظ آنکه هزینه های متنوع و گرانی را به دندانپزشک تحمیل مینماید و بدان جهت که مراحل درمانی آن کاری سخت و طاقت فرساست و نیازمند طی مراحل دقیق و حساسی از استریلاسیون تا انجام درمان میباشد، تعرفه های درمانی بالایی را ایجاب میکند.

امّا آیا همه جای دنیا تمامی این هزینه ها را بیماران مستقیماً از جیبشان و بصورت نقد پرداخت مینمایند؟ (آنگونه که در کشور ماست) و یا اینکه از راهکار و مکانیسم دیگری استفاده میشود. بدون شک اگر قرار بود تمامی این هزینه ها را بیماران نقداً پرداخت نماید، آن وقت دندانپزشکی تبدیل به یک کار لوکس میشد و نمیشد نام درمان را بر آن نهاد و درصد کمی از مردم در سراسر دنیا امکان دسترسی به درمانهای اصولی و علمی را داشتند.(آنگونه که در ایران اتفاق می افتد) لیکن آنچه میبینیم غیر از این است.

دندانپزشکی در کشورهای پیشرفته و حتی کشورهای در حال توسعه درمانی ضروری و اجتنابناپذیر و سرمایه گذاریهای دولتی روی آن نشان از اهمیت و ارزش بهداشت دهان ودندان ودرمانهای مرتبط با آن میدهد. دولتها تا آنجا که درآمدهای دولتی و سرانه درمان اجازه بدهد در امر درمان سرمایه گذاری میکنند.(که البته این سرانه درمان در کشور ما در مقایسه با درآمدهای دولت بسیار پایین است) و مابقی این سرمایه گذاری را به بخش خصوصی واگذار مینمایند و در این راستا حمایتهای و مشفقانه ای را از بخش خصوصی به عمل میآورند تا سرمایه گذاری در این بخش با خدمات ارزنده ای که ارائه میدهند، توجیه پذیر باشد.

بخش خصوصی با حمایت سازمانهای دولتی و متولیان امر بهداشت و درمان میتواند با تجهیز مراکز درمانی و ارائه بیمه های درمانی مکمل پرداخت هزینه های درمانی سنگین را تلطیف نماید. آنچه که جای خالی آن در کشور ما احساس می شود، همین بیمه های درمانی خصوصی است که با قوانین سخت و دولت مدارانه ما و کاغذ بازیهای اداری و عدم حمایت از بخش خصوصی امکان ظهور نمی یابد.

شعار امسال بهداشت جهانی با عنوان (آینده ای مطمئن با سرمایه گذاری در سلامت) جامه عمل نخواهد پوشید مگر با همکاری نزدیک دولت و بخش خصوصی در امر سرمایه گذاری و افزایش سطح آگاهی جامعه نسبت به اهمیت سلامت.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مطهری ، جنب شیرینی پانته آ
تلفن : 32335189 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیبیوگرافی دکتر کورش رحیمیگالری عکسبرنامه هفتگیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرفیلمهای آموزشیمقالات صنفیمطالب آموزشیایمپلنتجراحیدندانپزشکی زیبایی