دکتر کورش رحیمی

دندانپزشک - ایمپلنتولوژیست


برنامه هفتگی

بهداشت عمومی رایگان حق مردم است!!

سالهای دور تصور عامه مردم این بود که بیماری و عوامل ایجاد آن چیزی جز تقدیر و یا فرسودگی جسمی نیست و شناخت امروزه ما از علل و عوامل بیماریها بدست نیامده است.
بر همین اساس و بدلیل همین ندانستن ها همواره ترس از دست تقدیری که درد و ناراحتی و مریضی را رقم می زد گریبان عوام را گرفته بود و بازار رمالی و دور کردن ارواح خبیثه و عوامل بیماریزا داغ بود. با گذشتن قرون و فرارسیدن عصر علم و دانش و آگاهی از چگونگی ایجاد بیماری ها و شناخت میکروبها و شیوه های حفاظت شخصی و جمعی از عوامل بیماریزا، جایگاهی بنام پزشکی در زندگی انسانها نمود پیدا کرد.

دیگر زندگی فردی و جمعی بدون در نظر گرفتن بهداشت، کاری عجیب و خطرناک محسوب می شود. در عصر حاضر بهداشت یکی از حقوق اولیه و ملزومات زندگی است و دولتها مطابق منشورهای جهانی و قوانین داخلی موظف به مهیا کردن زمینه های آن و در اختیار گذاشتن رایگان آن می باشند. تشکیل سازمان بهداشت جهانی بر پایه همین اصل صورت گرفته تا با شناخت بیماریهای بومی و منطقه ای و کمک به جوامع و کشورها در جهت ارائه خدمات پزشکی رایگان جلوی گسترش بیماریها را بگیرند.
راستی ارائه خدمات بهداشتی مناسب و آموزشهای مرتبط با آن از بزرگترین رسالتهای دولتها و حکومتها می باشد و رعایت بهداشت عمومی و گسترش رایگان آن باعث افزایش امنیت زندگی اجتماعی می گردد.

آموزشهای بهداشتی بایستی از طفولیت در فکر و ذهن کودکانمان نهادینه شود و بدانیم که زندگی بدون رعایت اصول اولیه آن که بهداشت از مهمترین آنهاست ممکن نیست.
مهدکودکها، مدارس و دانشگاهها و تمامی مراکز آموزشی بایستی عملاً در جهت آموزش و گسترش فرهنگ بهداشت گام بردارند تمامی رسانه های جمعی بایستی قسمت مهمی از مطالب خود را به این امر اختصاص بدهند.
تنها ارائه آمار و اخبار مهم نیست بلکه آموزش حتی ساده ترین اصول اولیه، آن هم بطور مکرر است که تأثیربخش است.

بایستی آنقدر در اهمیت رعایت بهداشت بشنویم و ببینیم که در ذهنمان حک شود که بدون آن زندگی ممکن نیست و تا به این باور نرسیم که عوامل بیماریزا چیزهایی نیستند که با دست تقدیر جابجا شوند، این رسالت ( آموزش بهداشت ) ادامه دارد.
به گمان نویسنده مردم ما بیش از آنکه نیازمند شعارهای بهداشتی باشند، نیازمند مصادیق آن هستند و بایستی رعایت و الزامات آنرا به عینه ببینند.
گفتن این نکته تکرار مکررات است که رعایت بهداشت عمومی و رایگان کردن آن هزینه هایی به مراتب کمتر از درمان برای دولتها در بر دارد.

به امید آنکه دولتمردان ما به صرافت آن بیفتند که بهداشت را یکی از اولویتهای مهم بودجه در سال آینده قرار دهند.

( ارائه علمی و رایگان بهداشت عمومی نه فقط شعارهای بهداشتی )


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مطهری ، جنب شیرینی پانته آ
تلفن : 32335189 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

محمد شرافت ساوه [ 1389-07-18 ]
سلام معرفي سايت شهر سالم ساوه

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیبیوگرافی دکتر کورش رحیمیگالری عکسبرنامه هفتگیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرفیلمهای آموزشیمقالات صنفیمطالب آموزشیایمپلنتجراحیدندانپزشکی زیبایی