دکتر کورش رحیمی

دندانپزشک - ایمپلنتولوژیست


برنامه هفتگی

لامینیت(laminate)

لمینیت لایه نازک از جنس چینی است که روی سطح بیرون دندانها چسبیده می شود. مثل لایه نازک ناخن مصنوعی. گاهی مواقع جنس این لایه از کامپوزیتهای همرنگ دندان می باشد.

چه مواقعی ما نیازمند لامینیت می باشیم؟
لامینیت رنگ، فرم و موقعیت دندان را می تواند اصلاح نماید. دندانهای قدامی بد رنگ شده، ترک خورده و یا دندانهایی که قسمتی از آنها شکسته شده توسط لمینیت به خوبی قابل بازسازی و اصلاح می باشند.
فاصله های کوچک بین دندانها هنگامی که استفاده از ارتودنسی امکان پذیر نیست توسط لامینیت قابل بستن می باشد. و یا هنگامی که دندانی دندانی به میزان جزئی خارج از ردیف است توسط لامینیت می توان موقعیت آنرا نسبت به دندانهای کناری اصلاح نمود.

مزایای لامینیت کردن دندانها چیست ؟
لامینیت دندانها را طبیعی و سالم جلوه می دهد. برای اینکه لایه نازکی است که روی دندانها چسبیده می شود و نیاز کمی به تراش آنهم فقط روی سطح بیرونی دندان دارد.

چگونه دندان برای لامینیت آماده می شود ؟
لایه نازکی از روی دندان مورد نظر تراشیده می شود. میزان این لایه برداشته شده بقدری است که با نصب لامینیت جای آن دندان به وضعیت طبیعی باز گردد. پس از تراشیدن لایه سطحی از روی دندان در مورد لامینیت های پرسنلی قالبگیری انجام و بقیه مراحل در لابراتوار صورت می گیرد و در مورد کامپوزیتهای این عمل در مطب و در همان جلسه انجام می شود. ( Laminate Composit ) رنگ لامینیت مورد نظر با دندانهای طبیعی کاملاً تطابق خواهد داشت و در غیر اینصورت قابل بازسازی می باشد.

لامینیت چند جلسه طول می کشد ؟
در ارتباط با نوع پرسنلی آن حداقل 2 جلسه و در مورد لامینیت های کامپوزیتی در یک جلسه هم قابل انجام می باشد.

طول عمر یک لامینیت چقدر است ؟
لامینیت برای سالهای طولانی عمر می کند ولیکن مانند دندان طبیعی احتمال شکسته شدن در اثر ضربه و یا فشار به دندانها وجود دارد که در این صورت هم لامینیت قابل بازسازی و یا تعویض می باشد.

مزایای این کار در چیست ؟
میزان تراشیدن دندان و آسیب به بافت دندان در لامینیت خیلی کمتر از روکش می باشد و تنها سطح بیرونی دندان نیاز به تراشیدن دارد و آن هم به میزان کمتر از یک میلی متر.
ولیکن آنچه مهم است آن که موارد استفاده روکش و لامینیت متفاوت است و الزاماً تمام دندانهایی که می توان روکش نمود را نمی توان با لامینیت درمان نمود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مطهری ، جنب شیرینی پانته آ
تلفن : 32335189 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیبیوگرافی دکتر کورش رحیمیگالری عکسبرنامه هفتگیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرفیلمهای آموزشیمقالات صنفیمطالب آموزشیایمپلنتجراحیدندانپزشکی زیبایی