دکتر کورش رحیمی

دندانپزشک - ایمپلنتولوژیست


برنامه هفتگی

کاربرد اشعه ایکس در دندانپزشکی

پرسش : چرا در معاینات دندانپزشکی به گرافی اشعه x نیاز است ؟
بعضی مواقع در معاینات دندان به نظر سالم می رسد ولیکن پس از انجام عکسبرداری رادیوگرافی از دندان به پوسیدگی پی برده می شود .
حتی برای پی بردن به عفونت انتهای ریشه دندان و یا میزان تحلیل استخوان یا چک کردن زیر پرکردگیهای قدیمی بایستی به گرافی متوسل شد . تشخیص پوسیدگی در مراحل اولیه کمک بزرگی به حفظ سلامت و بافت دندان میکند علاوه براینکه از هزینه های درمانهای پیچیده ت و گرانتر نیز جلوگیری میکند .

در کودکان استفاده از گرافی برای نشان دندان مرحله رشدی دندانهای دائمی زیر دندانهای شیری نیز کاربرد دارد .
هر نوع اطلاعات در مورد میزان و عمق پوسیدگی و وضعیت رویشی دندانها ( خصوصا دندان عقل ) و میزان وچگونگی سلامت استخوانهای فکین تا حدود زیادی توسط گرافی X-Ray بدست می آید .

پرسش : هر چند وقت یکبار به رادیوگرافی تشخیصی نیاز است ؟
در اولین مراجعه به دندانپزشک همیشه دندانپزشک شما را برای انجام یک رادیوگرافی کلی به رادیولوژی معرفی می نماید . پس از تکمیل پرونده و انجام درمانهای مورد نیاز هر 24 ـ 6 ماه یکبار بسته به وضعیت دندانها ، سن و میزان پرکردگیها و درمانهای صورت گرفته این گرافیها بایستی تکرار شوند .

پرسش : آیا انجام گرافی و اشعه X خطرناک است ؟
میزان اشعه دریافتی بدن از یک دستگاه رادیولوژی دهانی بسیار کم است و هیچ خطری ندارد چه بسا میزان اشعه هایی که بدن ما از محیط اطراف در زندگی شهری دریافت می دارد بیشتر هم باشد .
دستگاههای پیشرفته جدید این میزان را به مراتب کاهش نیز داده است . در هر حال دندانپزشک فقط در مواقع لزوم اقدام به گرفتن گرافی می نماید .

پرسش : در مورد بیماران باردار چطور ؟
در صورت بارداری حتما بایستی دندانپزشک را مطلع نمود تا احتیاط لازم صورت گیرد حتی ممکن است از اقدام به این کار صرف نظر شود . خصوصا در سه ماهه اول بارداری .

پرسش : چه نوع گرافیهای دندانی وجود دارند ؟
به طور معمول دو اندازه گرافی بیشترین موارد استفاده در دندانپزشکی را دارند . یکی اندازه PA که به صورت روتین در مطبهای دندانپزشکی مورد استفاده قرار میگیرد و توسط دندانپزشک یا دستیار او گرفته میشود و از طریق این نوع گرافی می توان یک محدوده کوچک شامل 2 یا 3 دندان و ریشه و استخوان اطراف آنرا مورد معاینه قرار داد .

نوع دیگر گرافی که آنرا OPL یا پاندرامیک می نامند معمولا در مراکز رادیولوژی صورت میگیرد و در آن می توان تمامی دو فک را مورد معاینه قرار داد .
انواع دیگر گرافی ها از جمله اکلدزال و یا LC هستند که کمتر مورد استفاده دارند . البته انواع جدیدتر سیستم های رادیوگرافی دیجیتال نیز اخیراً وارد بازار شده اند که مورد استفاده آن برای دندانپزشک و بیمار راحتتر است و به جای استفاده از فیلم رادیوگرافی تصاویر مربوطه مستقیماً روی صفحه مانیتور کامپیوتر قابل دیدن هستند.

پرسش : اگر میزان اشعه X در دندانپزشکی کم است و مضر نیست چرا پرسنل مطب دندانپزشکی هنگام عکسبرداری اطاق گرافی را ترک میکنند ؟
معمولا در یک روز تعداد زیادی گرافی گرفته می شود و در صورت حضور پرسنل در اطاق میزان دریافت اشعه در ایشان زیاد خواهد شد .اطاقهای گرافی توسط یک لایه سرب محافظت میشوند و نفوذ و عبور اشعه از اطاق گرافی غیر ممکن است .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مطهری ، جنب شیرینی پانته آ
تلفن : 32335189 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیبیوگرافی دکتر کورش رحیمیگالری عکسبرنامه هفتگیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرفیلمهای آموزشیمقالات صنفیمطالب آموزشیایمپلنتجراحیدندانپزشکی زیبایی