دکتر کورش رحیمی

دندانپزشک - ایمپلنتولوژیست


برنامه هفتگی

دندانهای عقل ـ قسمت اول

پرسش : چرا دندان عقل داریم ؟
پاسخ : تعداد دندانهای یک فرد بالغ 32 دندان است که دندانهای عقل که تعداد آنها 4 عدد میباشد آخرین دندانهایی هستند که رویش می یابند . معمولاً سن رشد این دندانها حدفاصل 25 ـ 17 سال است و البته ممکن است زمان رویش چند سالی به تعویق نیز بیافتد . امروزه اغلب فک ها کوچک هستند و فضای لازم برای رویش دندانهای عقل در آنها وجود ندارد و به همین دلیل مجبور به بیرون آوردن آنها هستند و غالب افراد 28 دندان در دهان دارند .

پرسش : آیا همیشه دندانهای عقل ایجاد مشکل می کنند ؟
پاسخ : در صورتیکه فضای کافی جهت رویش صحیح دندان عقل در فکین موجود باشد رویش این دندانها در جای درست خود صورت خواهد گرفت و در جویدن نیز به شخص کمک خواهد کرد و نیازی به کشیدن آنها نخواهد بود .

پرسش : دندان عقل نهفته چیست ؟
پاسخ : در صورتیکه فضا جهت رویش دندان عقل به حدی کم باشد که امکان رویش حتی در حد جزئی برای دندان نباشد و یا جهت رویش دندان به صورت افقی باشد و نتواند رویش یابد و زیر بافت نرم و یا حتی در استخوان قرار گیرد به آن نهفته می گویند .

پرسش : وجود دندان عقلی که رویش صحیح ندارد چه مشکلی ممکن است ایجاد کند؟
پاسخ : در صورتیکه قسمت کوچکی از دندان عقل رویش یافته باشد و امکان رویش کامل آن نباشد لثه اطراف آن متورم شده و امکان تجمع مواد غذایی در زیر لثه آن وجود داشته که باعث ایجاد پوسیدگی و یا عفونت در آن ناحیه می گردد . که در این صورت استفاده از دهان شویه و آنتی بیوتیک لازم میشود و بهتر آن است که چنین دندانی هر چه سریعتر از دهان خارج گردد .

پرسش : در صورت بروز تورم در ناحیه دندان عقل اولین اقدام چه خواهد بود ؟
پاسخ : استفاده از آب نمک رقیق و ولرم جهت کاهش التهاب ناحیه متورم مفید است . همچنین استفاده از دهانشویه هایی نظیر کلرهگزیدین به صورت ژل یا مایع بسیار سودمند خواهد بود . جهت کاهش درد استفاده از مسکن هایی نظیر استامینوفن یا بروفن مانعی ندارد و بایستی هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه نمود تا اقدامات علمی و درمانی صحیح صورت گیرد . حتی ممکن است در اثر ادامه تورم باز کردن دهان محدود و همراه با درد و ناراحتی باشد .

پرسش : آیا جهت بررسی وضعیت دندان عقل نیازی به تهیه گرافی است ؟
پاسخ : بدون شک نیاز است . بررسی وضعیت دندان عقل نهفته و یا نیمه نهفته ، حالت قرارگیری ریشه و زاویه رویش دندان و تعیین طرح درمان جهت جراحی و بیرون آوردن دندان عقل بدون وجود گرافی تقریبا غیرممکن است .
...


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مطهری ، جنب شیرینی پانته آ
تلفن : 32335189 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیبیوگرافی دکتر کورش رحیمیگالری عکسبرنامه هفتگیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرفیلمهای آموزشیمقالات صنفیمطالب آموزشیایمپلنتجراحیدندانپزشکی زیبایی