دکتر کورش رحیمی

دندانپزشک - ایمپلنتولوژیست


برنامه هفتگی

شیار بندی دندانها یا فیشور سیلانت

پرسش : شیار بندی دندان یا فیشورسیلانت چیست ؟
پاسخ : فیشور سیلانت یک راه بدون درد و بی خطر برای محافظت از پوسیدگی دندانهای دائمی اطفال است . ماده سیلانت یک رزین سفید رنگ محافظت کننده است که روی سطح جونده دندانهای آسیایی گذاشته می شود و شیارهای دندان را از نفوذ مواد غذایی و باکتری و ایجاد پوسیدگی حفظ میکند .

پرسش : چه دندانهایی فیشور سیلانت می شوند ؟
پاسخ : تنها دندانهای آسیای کوچک و بزرگ به دلیل وجود شیار روی سطح بالایی نیاز به شیار بندی دارند البته از بین این دندانها آنهایی که شیارهای عمیق دارند تنها کاندید این درمان می باشند و دندانهای با شیار کم عمق نیازی به این درمان ندارند . تشخیص این امر با دندانپزشک است .

پرسش : در فیشور سیلانت چه اتفاقی می افتد ؟
پاسخ : مراحل درمانی خیلی سریع صورت میگیرد و بدون درد و بدون نیاز به بی حسی می باشد . به صورتیکه کل مراحل درمان برای هر دندان بیش از چند دقیقه طول نمیکشد . دندان تمیز میشود بعد توسط موادی شسته شده و خشک میشود و سپس روی شیارها با مایع پر کننده شیار پوشانده میشود و سپس با کمک اشعه این مواد به سرعت سفت میشوند . پس از اتمام درمان نیز کودک هیچ گونه دردی نخواهد داشت .

پرسش : چقدر دوام دارد ؟
پاسخ : معمولا این سیلانت ها برای مدتهای طولانی روی شیارها را می پوشانند ولیکن بهتر است هر 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک کنترل شوند تا در صورت ایجاد مشکل در آنها اصلاح شوند و یا دوباره سیلانت صورت گیرد تا از نفوذ پوسیدگی در دندان جلوگیری صورت گیرد .

پرسش : چه زمانی فیشور سیلانت بایستی انجام گردد ؟
پاسخ : به محض رویش دندانهای دائمی آسیا بایستی شیارهایشان سیل شود . اولین زمان برای این کار حدود 6 تا 7 سالگی زمان رویش اولین دندانهای آسیای دائمی است و پس از آن حد فاصل سن 11 تا 14 سال وقتی که بقیه دندانها آسیای دائمی رویش می یابند .

پرسش : آیا باز هم بعد از این درمان نیازی به مسواک زدن هست ؟
پاسخ : بدون شک این درمان و پیشگیری جایگزین بهداشت دهان و دندان نمیشود . با رعایت بهداشت و انجام فیشور سیلانت دندان کودکان آمار پوسیدگی در آنها به میزان زیادی کاهش خواهد داشت .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مطهری ، جنب شیرینی پانته آ
تلفن : 32335189 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیبیوگرافی دکتر کورش رحیمیگالری عکسبرنامه هفتگیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرفیلمهای آموزشیمقالات صنفیمطالب آموزشیایمپلنتجراحیدندانپزشکی زیبایی