دکتر کورش رحیمی

دندانپزشک - ایمپلنتولوژیست


برنامه هفتگی

دندان های نوجوانان

دندان های نوجوانان ( Teens Teeth )
ـ چرا دندانهای سالم و لبخند زیبا مهم هستند ؟
داشتن دندان های سالم و زیبا باعث داشتن لبخند زیبا می شوند و این لبخند زیبا در ایجاد رابطه و تأثیر گذاری در روابط اجتماعی بسیار مؤثر است .
دندان های سالم و لبخند زیبا ، اعتماد به نفس را در افراد بالا می برد . تصور کنید علیرغم داشتن ظاهری آراسته لباس های تمیز ، مناسب و شیک به محض اینکه لبخند می زنید و یا شروع به صحبت کردن می کنید ، با داشتن دندان های پوسیده بد رنگ و نامرتب و یا دهانی بد بو ، چه تأثیر بدی بر مخاطب خود خواهید گذاشت .

ـ چرا تغذیه سالم بر روی سلامتی و دندان ها مؤثر است ؟
پلاک روی دندان ها حاوی باکتری است که این باکتری ها در واکنش به شیرینی و شکر موجود در غذاها تولید اسید می کنند که موجب آسیب به دندان ها و لثه می شود . پس بهتر آن است وعده های غذایی 3 یا 4 بار در روز بیشتر نباشد و حتی الامکان بدون شکر و یا کم شیرین .

ـ فرسایش دندانها چیست ؟
از دست رفتن مینای دندان در اثر اسید حاصل از واکنش پلاک میکروبی با شکر و کربوهیدرات موجود در غذاها باعث ایجاد فرسایش روی سطح مینایی دندان شده و به مرور به از بین رفتن کامل مینای دندان می انجامد و تماس عاج دندان با محیط بزاق باعث حساسیت و تغییر رنگ دندان می شود .

ـ نوشابه های گازدار و غذاهای اسیدی نیز باعث ایجاد فرسایش مینای دندان می شوند .
ـ بهترین نوشیدنی ها آب و شیر هستند . البته چای بدون قند و شکر نیز برای دندان ها مفید است زیرا حاوی فلوراید است .
ـ آب میوه بهتر است همراه غذا میل شود و در غیر اینصورت بهتر است رقیق شود تا اسیدیته آن کاسته شود .
ـ از میان وعده های شیرین بپرهیزید .
در صورت علاقمندی به میان وعده از این خوراکیها استفاده کنید :
پاپ کرون خالص
مغزیجات
نان
کیک برنج
سبزیجات خام
پنیر
ماست ساده
سوپ تازه
میوه تازه
کیک پنیر

ـ سیگار ، مواد مخدر و الکل چه تأثیراتی بر روی سلامت دهان و دندان دارند؟
سیگار باعث بدرنگی دندانها ، بیماری های لثه ، لقی دندان ها و در موارد حاد سرطان دهان می شود . هم چنین سیگار یکی از عوامل اصلی بوی بد دهان است .
الکل نیز باعث سرطان دهان می شود . مصرف الکل و سیگار با هم ریسک سرطان را افزایش می دهد . الکل هم چنین باعث افزایش پوسیدگی دندان ها می شود . چون که در بعضی از مشروبات الکلی ترکیبات شکر و یا اسید به کار رفته است .
مواد مخدر علاوه بر اثرات کشیدن سیگار بر روی سلامتی دهان و دندان ها ، باعث خشکی دهان نیز می شود . هم چنین مصرف کردن مواد مخدر باعث ایجاد دندان قروچه هم می شود .

ـ چگونه می توانم لبخندم را اصلاح کنم ؟
در سنین نوجوانی بهترین راه برای اصلاح خط لبخند و ایجاد یک طرح لبخند ( Smile design ) شکیل و زیبا ، انجام درمان ارتودنسی است .
با استفاده از براکتهای ارتودنسی و انجام درمان ارتودنسی ثابت ، دندان های مرتب شده و یک لبخند زیبا ایجاد می شود . درمان ارتودنسی علاوه بر مرتب کردن دندان ها باعث جلوگیری از ایجاد ناراحتی های لثه مشکلات فکین نیز می شود .

ـ درمان ارتودنسی چقدر طول می کشد ؟
بستگی به میزان مشکل دارد ولیکن معمولاً بین 1 سال تا 2 سال و نیم به طول می انجامد .

ـ نگین دندان چیست ؟
تکه ای از کریستال و یا جواهرات است که روی دندان های جلویی چسبانده می شود و این کار حتماً بایستی توسط دندانپزشک صورت گیرد . اطراف این نگین بایستی به دقت تمیز شده و مسواک بخورد .

ـ چگونه از دندان هایم هنگام ورزش محافظت کنم ؟
محافظ دهان و دندان ها ( mouth guard ) به شما کمک می کند تا هنگامیکه ورزش هایی را که در آنها احتمال برخورد زیاد است را انجام می دهید نگران دندان های خود نباشید .

ـ نکات مهم برای دندان های نوجوانان

دندان هایتان را دو بار در روز و با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید . از مسواک های نرم یا متوسط و سایزهای کوچک تا متوسط استفاده کنید و به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید از خوردن خوراکیها و نوشیدنی های شیرین در میان وعده ها بپرهیزید . حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید و بین دندان های خود را تمیز کنید . قبل از خواب از دهان شویه های حاوی فلوراید استفاده کنید . نوشیدنی های گاز دار را با نی بنوشید زیرا باعث هدایت نوشابه به قسمت عقبی دهان شده و از تماس زیاد مواد مضر موجود در نوشابه با دندان ها جلوگیری می کند . حداقل یک ساعت بعد از خوردن و یا نوشیدن غذاهای اسیدی مسواک نزنید . از آدامس های بدون قند بعد از خوردن غذا استفاده کنید تا علاوه بر افزایش بزاق ، اسیدیته دهان نیز کاهش یابد .

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مطهری ، جنب شیرینی پانته آ
تلفن : 32335189 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیبیوگرافی دکتر کورش رحیمیگالری عکسبرنامه هفتگیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرفیلمهای آموزشیمقالات صنفیمطالب آموزشیایمپلنتجراحیدندانپزشکی زیبایی