دکتر کورش رحیمی

دندانپزشک - ایمپلنتولوژیست


برنامه هفتگی

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟
معمولاً در جامعه ما ارتودنسی به معنای ردیف کردن دندانها به منظور ایجاد زیبایی است ولی در واقع این رشته دامنهگسترده تری دارد.
ارتودنسی شاخه ای از علم دندانپزشکی است که هدف آن ایجاد رابطه درست بین تمامی ساختمانهای صورت یا تصحیح روابط نادرست میان آنهاست . مسئولیت اصلی ارتودنسی پیشگیری از ایجاد تغییرات دائمی نادرست در ساختمانهای صورت است که با تشخیص ، پیشگیری و یا درمان انواع ارتباطهای ناصحیح دندانها و ساختمانهای اطراف آنها انجام می شود . بدیهی است که روابط نادرست ساختمانهای صورت با یکدیگر علاوه بر زیبایی ، در تنفس ، تکلم و تغذیه نیز ممکن است اختلال ایجاد کنند .

بهترین زمان ارتودنسی
زمانی که ساختمانهای صورت در حال رشد ونمو هستند اصلاح روابط آنها معمولاً با هدایت صحیح روند رشد آنها انجام می شود . بنابراین اعمال ارتودنسی در این زمان راحت تر و ساده تر است و زمان کمتری نیاز دارد . از طرفی میزان موفقیتهای درمان ارتودنسی در این دوره زیادتر است .
بعد از کامل شدن رشد و شکل گرفتن روابط ساختمانهای صورت با یکدیگر ، در صورتی که این روابط نادرست باشد تصحیح این روابط ، زمان ، کار و انرژی بیشتری نیاز دارد و میزان موفقیت درمان کمتر است . بهترین سن مراجعه جهت معاینه ارتودنسی هنگام رویش دندانهای دائمی جلو است .

اکثر درمانهای ارتودنسی که در آنها نیاز به تصحیح روابط اسکلتی فکین باشد ( درمانهای فانکشنال ) بهتر است در دخترچه بچه ها قبل از 13 سالگی و در پسربچه ها قبل از 15 سالگی انجام شود .
بهر حال والدین باید توجه داشته باشند که هرگاه ناهنجاری قابل توجهی در فک و دندانهای کودک مشاهده کردند یا کودک آنها دچار عادات غلط نظیر مکیدن انگشت دست است باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنند .

چگونه از ناهنجاریهای فک و صورت پیشگیری کنیم ؟
اگرچه ارث نقش مهمی در ایجاد ناهنجاریهای فک وصورت دارد ولی با رعایت موارد زیر می توان تا حدود زیادی از این ناهنجاریها جلوگیری کرد :

1 ـ اهمیت دادن به دندانهای شیری
بی توجهی به دندانهای شیری و از دست رفتن زود هنگام آنها باعث رویش نادرست دندانهای دائمی می گردد .

2 ـ مراجعه به موقع و منظم به دندانپزشک:
مشاوره با دندانپزشک بخصوص بعد از رویش دندانهای دائمی جلو مهم است .

3 ـ جلوگیری از عادات غلط
این عادات غلط عبارتند از مکیدن انگشت ، فشردن زبان به طرف جلوی دهان و به دندان ، مکیدن یا جویدن لب ویا یاجویدن ناخن

ارتودنسی پیشگیری
شامل ترمیم دندانهای پوسیده ، برطرف کردن عادات غلط کودک و آگاه کردن والدین نسبت به عواقب آنها و بعضی مواقع حتی کشیدن دندان شیری جهت ایجاد فضا برای رویش دندانهای دائمی و با استفاده از دستگاههای ارتودنسی متحرک و فانکشنال

درمانهای ارتودنسی
درمان ارتودنسی به دو صورت ثابت و متحرک انجام می گیرد. ارتودنسی متحرک در سنین پایین و با انجام قالبگیری ساخت پلاک ارتودنسی *** صورت می گیرد .
اما ارتودنسی ثابت در سنین بالاتر و ناهنجاریهای پیچیده تر و چسباندن براکت و سیم صورت می گیرد که مدت این دو درمان بطور تقریبی بین 6 ماه تا 3 سال خواهد بود . این درمان به طور کلی بدون درد بوده و با مراجعات مکرر بیمار به مطب صورت می گیرد .

مراقبت های حین ارتودنسی

. مراجعات منظم و به موقع به مطب دندانپزشکی . پلاکهای متحرک ارتودنسی بایستی قبل از غذا خوردن از دهان خارج و پس از شستن دهان مجدداً مورد استفاده قرار بگیرند . . رعایت بهداشت با دقت بسیار زیاد در ارتونسی ثابت و تمیز کردن منظم و بی وقفه براکتها و لابه لای سیمهای ارتودنسی ، چرا که عدم رعایت بهداشت باعث از بین رفتن دندانها می شود . . در صورت مشاهده هر گونه زخم و مشکل به دندانپزشکی مراجعه کنند . . ممکن است پس از گذاشتن پلاک و یا براکتهای ارتودنسی تا چند روزی مشکل تکلم و یا جویدن داشته باشید ، نگران نباشید عادت خواهید کرد . . از آنجاییکه هزینه و طول مدت درمان ارتودنسی ثابت بیشتر است ، پس بهتر آنست که هر چه زودتر نسبت به اصلاح دندانها اقدام نمایید که در صورت امکان ، ارتودنسی متحرک درمان صورت گیرد . . در حین درمان ارتودنسی از جویدن آدامس و خوردن غذاهای سفت و چسبنده اکیداً خودداری کنید .
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان مطهری ، جنب شیرینی پانته آ
تلفن : 32335189 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیبیوگرافی دکتر کورش رحیمیگالری عکسبرنامه هفتگیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرفیلمهای آموزشیمقالات صنفیمطالب آموزشیایمپلنتجراحیدندانپزشکی زیبایی